Trzymajcie konie! Spadek ceny Bitcoinów o 9 tys. dolarów nie oznacza zmiany trendu, dane mówią, że

21.1.2021 | 08:00

Traderzy boją się dzisiejszego 27% spadku cen Bitcoinów, ale dane historyczne pokazują, że ostre korekty są naturalne nawet w okresie hossy.

Po tym jak cena Bitcoin’a (BTC) flirtowała z 42.000$ wszechczasowo wysokim 8 stycznia, ustabilizowała się w zakresie od 39.000$ do 41.500$ przez dwa dni, a struktura proporczyka w krótszym okresie czasu wskazywała, że istnieje możliwość przebicia się do 45.000$.

To wszystko zmieniło się dość nagle 10 stycznia jak wsparcie 39.000 dolarów nie udało się utrzymać i cena Bitcoin weszła gwałtowną korektę.

Wirujący i okrutny spadek o 26,6% spowodował, że w ciągu następnych 30 godzin cena BTC spadła do 30.100 dolarów, a 1,5 miliarda dolarów w kaskadowej likwidacji na giełdach instrumentów pochodnych zwiększyło korektę. Co ciekawe, nastąpiło to w momencie, gdy otwarte zainteresowanie kontraktami BTC osiągnęło rekordowy poziom 12,7 mld dolarów.

Dzisiejsza akcja cenowa przedstawia historię zagłady, przygnębienia i likwidacji, ale nie wspomina się w niej o tym, że cena Bitcoina spadła o 20,4% zaledwie tydzień temu, ponieważ testowano na niej poziom poniżej 28 000 dolarów.

Podczas tego podobnego zdarzenia cenowego, w sumie 1,2 miliarda dolarów w długich kontraktów zostały zlikwidowane, więc dzisiejsza akcja cenowa nie różni się tak bardzo od tego, co rynek doświadczył zaledwie tydzień temu na 11 stycznia.

Jak pokazuje powyższy wykres, BTC odbił się o 11% w godzinę po spadku poniżej poziomu 28 000 USD. To, co mogło zaskoczyć inwestorów tym razem, to 13% odbicie od 32.200$ do 36.400$, które stworzyło fałszywe dno.

Aby zrozumieć, czy tak jest w tym przypadku, należy przeanalizować stosunek najlepszych inwestorów giełdy kryptograficznej do najlepszych inwestorów długo- do krótkookresowych oraz godzinne likwidacje.

Górni inwestorzy OKEx kupili górną część giełdy

Dane dostarczane przez giełdę podkreślają długo- i krótkookresowe pozycjonowanie netto traderów. Analizując pozycję każdego klienta na rynku spot, kontraktów wieczystych i kontraktów terminowych, można uzyskać wyraźniejszy obraz tego, czy profesjonalni traderzy są chudymi byczkami, czy niedźwiedziami.

W związku z tym, że istnieją sporadyczne rozbieżności w metodologii pomiędzy różnymi giełdami, widzowie powinni monitorować zmiany, a nie liczby bezwzględne.

Najlepsi traderzy w Binance zajmowali średnio 23% pozycję, która w ciągu ostatnich 30 dni faworyzowała longi. Nie miało to miejsca 7 stycznia, kiedy to zaczęli dodawać długie pozycje aż do osiągnięcia 59% szczytu we wczesnych godzinach 10 stycznia.

Ten ruch miał miejsce, gdy BTC przełamało opór 37.000 dolarów i utorowało drogę do 41.500 dolarów. Dlatego też, najlepsi traderzy Binance’a w większości reagowali po każdym ruchu ceny Bitcoin Millionaire, zamiast próbować go przewidzieć.

Z drugiej strony, najlepsi traderzy na Huobi w ciągu ostatnich 30 dni osiągnęli średni stosunek 0,91 długo- do krótkookresowych, tym samym preferując szorty netto o 9%. Od 8 stycznia do wczesnych godzin pracy 10 stycznia, inwestorzy ci zwiększali swoje zyski, ponieważ BTC nie udało się przełamać poziomu 42.000 dolarów.

Tendencja ta odwróciła się, ponieważ BTC straciło 39.000 dolarów wsparcia, a najlepsi inwestorzy Huobi zredukowali swoje 28% shortów netto do 4%, próbując złapać dno.

Na koniec, górni traderzy OKEx dodają długie pozycje, powodując wzrost wskaźnika z 1.00 (płasko) we wczesnych godzinach 8 stycznia do 1.79, preferując długie pozycje we wczesnych godzinach 11 stycznia.

Inwestorzy ci kupili top i byli tymi, którzy zostali mocno zlikwidowani, ponieważ cena BTC spadła o 26%. Ich stosunek długości do krótkości ponownie osiągnął 1.00 (płasko), podobnie jak BTC osiągnął poziom 34.000 dolarów 11 stycznia.

Inwestorzy Bitfinexu zostali również zaskoczeni

Bitfinex gromadzi tygodniowe dane dotyczące zysków i strat najlepszych traderów, choć użytkownicy mogą zrezygnować z tego rankingu. W ciągu ostatnich 24 godzin, dolna 10 straciła łącznie 153,3 miliona dolarów.

Istotne straty podczas awarii niespodzianki nie powinny oznaczać, że inwestorzy Bitfinexu popełnili błąd. Niektórzy z nich mogli być źle ulokowani, ale ogólnie rzecz biorąc czerpali zyski podczas rajdu. W chwili obecnej inwestorzy Bitfinexu wracają do pozycji „neutralnej“ w stosunku do swoich historycznych poziomów.

Z danych giełdowych wynika, że wskaźnik długo- i krótkoterminowy Bitfinexu wzrósł z 2 do 9, co sprzyja długim okresom pomiędzy 25 listopada a 21 grudnia.

Mówiąc perspektywicznie, jego 6-miesięczna średnia krocząca wynosi 6, skłaniając się ku długim terminom. W związku z tym, biorąc pod uwagę dane o dźwigni finansowej z produktów marżowych, inwestorzy ci okazali się zaskakująco rentowni.

20% wypadków to raczej norma niż wyjątek.

Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę, że Bitcoin posiada 3,75% średniej dziennej zmienności. Dlatego należy się spodziewać tych dużych korekt.

Bitcoin stanął w obliczu 50% spadku śróddziennego 12 marca 2020 r., ale dla tych pacjentów wystarczająco dużo, aby utrzymać się przez te niedźwiedzie okresy, 11x rajd nastąpił jako krypto waluta wzrosła z 3.600 dolarów do prawie 42.000 dolarów.

Kommentare sind geschlossen